ČIŠTĚNÍ ZUBŮ – výběr pomůcek k čištění

Čištění zubů patří mezi nejdůležitější formu prevence zdravé zubní dutiny a dásní.

Ale jak si správně čistit zuby a předejít tak komplikacím?

Jaký zvolit zubní kartáček

Klasický kartáček - Ideální kartáček by měl být měkký s hustými vlákny. Naše dáseň je tenká a citlivá, proto k ní také tak musíme přistupovat a tvrdými štětinami bychom si mohli akorát ublížit. Kartáček by měl mít malou pracovní hlavu, jelikož máme malé zuby a čím menší hlavu kartáček má, tím se nám zuby lépe čistí. Rovněž by kartáček měl být rovný a mít rovně zastřižená vlákna.

 

Elektrický kartáček - Stejně jak je tomu u klasického zubního kartáčku i ten elektrický by měl mít jemné štětiny a manipulovat s ním byste měli opatrně s pomocí jemného tlaku. Je důležité naučit se ho správně používat, o čež by se měl dokázat postarat váš zubní lékař. V opačném případě může být jeho použití kontraproduktivní až nebezpečné.

Výběr zubní pasty

Zubní pasta je doplňkem čištění zubů, což znamená, že její příchuť je to poslední, na čem doopravdy záleží. Její význam je zejména v obsahu fluoridů, díky kterým jsou vaše zuby odolnější proti vzniku zubního kazu. Pokud netrpíte žádnými problémy, vybírejte si pastu bylinné pasty s obsahem fluoridů. Objeví-li se nějaký konkrétní problém, zvolte pastu, která je přímo určena tento problém eliminovat.

 

ČIŠTĚNÍ ZUBŮ – optimální doba a délka čištění

Čistit si zuby ráno a večer nebo po každém jídle? Strávit nad čištěním minutu nebo pět?

Která teorie je správná a čemu můžeme věřit?

Jak často?

Ideální frekvence čistění zubů je 2x denně (ráno a večer). Ráno byste si měli zuby čistit ještě před jídlem, jelikož po jídle klesá pH a zubní plak následně demineralizuje zubní sklovinu. To znamená, že při čistění dochází nejen k žádoucímu odstranění zubního plaku, ale také k nežádoucímu odstranění tenké vrstvy skloviny. V důsledku tohoto dlouhodobého návyku může dojít k poškození tvrdých zubních tkání.

 

Jak dlouho?

Jaká je ideální doba pro čištění zubů? Obecně lze říci, že byste si měli čistit zuby tak dlouho, dokud nebudou čisté. Jako praktický indikátor můžete použít vlastní jazyk, díky kterému zjistíte, jestli se na zubech nachází povlak – jsou „chlupaté“, nebo po vyčištění znatelně rozdílné – hladké. Jako minimální doba se doporučují dvě minuty.

 

SPRÁVNÁ TECHNIKA ČIŠTĚNÍ ZUBŮ

Metod správného čistění zubů, je celá řada. Základem správného čištění je jemný, krouživý pohyb bez tlaku. Používejte tzv. stíravý pohyb, směrem od dásně k zubu. Tento pohyb opakujte 5x s následným přemístěním k dalšímu zubu. Principem jak správně čistit zuby, je postupovat zub za zubem a nevynechat ani jeden.

Při čištění kartáček ho přikládejte z poloviny na zub a z poloviny na dáseň a to pod úhlem 45 stupňů. Největší důraz klaďte na tzv. dásňový žlábek, nacházející se v místě přechodu zubu a dásně. V tomto místě se vyskytuje zubní povlak nejčastěji.

 

Čištění dolních zubů

Vnější plocha – jemnými krouživými pohyby postupujte od zadních stoliček přes přední zuby až ke stoličkám na opačné straně čelisti. Na každém zubu provádějte přibližně pět až deset těchto krouživých pohybů.

Vnitřní plocha – zuby si čistěte stejnými krouživými pohyby, dokud se nedostanete zpět k zadním stoličkám.

Jak si čistit zuby za zadní horní a dolní stoličkou – Je důležité dbát na toto místo, které bývá často opomíjeno. Stoličku objeďte jemnými, krouživými pohyby, pomocí držení kartáčku ve vertikální poloze.

 

Čištění horních zubů

Vnější plocha – znovu začínejte poslední stoličkou, jak je tomu u dolních zubů. Držte kartáček v mírném sklonu a jemnými krouživými pohyby postupujte od zadních stoliček přes řezáky zpět ke stoličkám na druhé straně čelisti.

Vnitřní plocha – stejně jako u dolní řady zubů, dodržujte krouživý pohyb a minimální tlak kartáčku, dokud se nevrátíte ke stoličce, u které jste začali.

 

Čištění žvýkacích plošek

Jak čistit zuby v prostorách žvýkacích plošek? V tomto případě můžete použít jakýkoliv pohyb kartáčkem.  Začínejte čištěním vzadu a pomalu se posouvejte dopředu. Snažte se nespěchat a udělat si na čištění čas.